Blog

Domov Blog
Domov » 2015 » November » 16 » 10 mýtov o mačkách
20:33
10 mýtov o mačkách

10 známych aj menej známych mýtov o mačkách aj s vysvetlením :-)

 

Zlez z toho stola!

1. Mačka má 9 životov

Klasický mýtus, aj keď už všetci dobre vieme, že nie je pravdivý. Táto povera vznikla zrejme kvôli tomu, že mačka je taký „šťastlivec“, že vždy vie dopadnúť na všetky 4 nohy a vo väčšine prípadov sa jej nič nestane (a podľa mýtu sa jej odráta jeden z jej životov).

2. Mačka vždy dopadne na nohy

Tento mýtus je na takých 99% pravdivý. Samozrejme, existujú výnimky, kedy sa ani mačke nepodarí dopadnú na všetky 4. Vo väčšine prípadov sa to však podarí. Mačka má výnimočne dobre vyvinutý polohovo rovnovážny aparát, ktorý v kombinácii s jej chrbticou a svalmi vie zareagovať tak rýchlo, že sa počas pádu otočí v smere gravitácie. Nemusí sa jej to podariť napríklad ak je pád príliš krátky. Ak je zase pád príliš dlhý, môže aj dopad na všetky 4 mať svoje následky, napríklad zlomenú labku. Pre mačku je lepšie, ak padá z väčšej výšky (viac času na manévrovanie), samozrejme nie zase z extrémnej výšky.

3. Mačky by mali piť mlieko

Ďalší klasický mýtus. Aj keď už je dávno známe, že mlieko mačkám škodí, pretože im spôsobuje hnačky, je ešte stále dosť vysoké percento populácie, ktoré o tom jednoducho nepresvedčíte, ani keby ste im doniesli mačacie výkaly z mlieka :D veď na dedinách sa vždy mačkám nalievalo mlieko priamo od kravy..

Mačky v umývadle4. Mačky sú imúnne voči besnote

Nie je to pravda. Prakticky všetky teplokrvné cicavce môžu dostať besnotu, preto je potrebné ich pravidelne očkovať. Besnotu okrem mačiek môžu dostať aj: psy, fretky alebo aj netopiere.

5. Mačky prenášajú toxoplazmózu

Pravda aj nepravda zároveň. Mačka ako taká toxoplazmózu neprenáša, teda nie v zmysle, že by ste ju mohli dostať napríklad tým, že mačku hladkáte. Toxoplazmóza sa dá získať iba z výkalov mačky a aj tam je pravdepodobnosť viac ako mizivá – ak mačka ochorie, tak ochorenie trvá len približne 2 – 3 týždne (a len vtedy sú výkaly nákazlivé) a potom už má voči ochoreniu trvalú imunitu. A navyše, kto si neumyje poriadne ruky, keď napríklad čistí mačacie WC?

6. Mačky prenášajú choroby

Ak prenášajú, tak len túlavé, ale rovnako ako túlaví psi, potkany, myši a iné zvieratá. Mačka je jedno z najčistotnejších zvierat, dokonca v mnohých ohľadoch je často krát čistotnejšia ako človek.

Mačka na záchode7. Mačka si lieči poranenie tým, že si ho vylizuje

Nie je to pravda, lízaním si ranu vyčistí, ale určite nevylieči. Mačka má veľmi drsný jazyk, ktorý ranu skôr rozdráždi ako vylieči. Vylizovanie rany môže hojenie skôr spomaliť.

8. Mačka pradie keď je spokojná

Často krát áno, ale nie je to pravidlo a nemusí to byť pravda. Mačky pradú aj v celkom iných situáciách – keď sú zranené, pri pôrode, pri strachu ba dokonca aj pri umieraní. Pradenie je doteraz ešte nie úplne rozlúsknutá záhada pri mačkách. Je predpoklad, že pradením sa snaží odbúrať stres.

9. Čierne mačky prinášajú smolu

Áno, tomu veria Američania, ale takí Japonci alebo Angličania, či Austrálčania práve naopak čiernu mačku spájajú so šťastím.

10. Mačky sa boja vody

Nie je to tak celkom pravda. Mačky napríklad fascinuje tečúca voda – fontány, umývadlá a podobne. Nemajú radi aby pokiaľ sa do tej vody majú ponoriť. 

 

Obrázky: simplog.jp, idolol.com, karmadecay.com

Kategória: Mačky | Zobrazenia: 1183 | Pridal: Xtrodinary | Tagy: zaujímavosti, mýty, mačky, petguards | Hodnotenie: 0.0/0
Všetky komentáre: 0
avatar