Blog

Domov Blog
Domov » 2016 » Január » 24 » Chlpy na sedačkách, chlpy na oblečení, chlpy všade..
18:12
Chlpy na sedačkách, chlpy na oblečení, chlpy všade..

Takúto situáciu ani netreba predstavovať. Pozná ju každý, čo má doma štvornohého miláčika. Je jedno či psa, mačku alebo fretku.

Dlhosrstého psa alebo krátkosrstého?

BelyjVšetko má svoje pre aj proti. Chlpy od dlhosrstého psa sa zachytávajú všade, hneď sú viditeľné na sedačkách a oblečení. Veľkou výhodou je, že sa dajú ľahko pozbierať a to bez väčšej námahy. Obvykle na to stačia rukavice, špeciálne kefky alebo vysávač. Na oblečenie dobre poslúži samolepiace odchlpovátko.

Srsť krátkosrstého psa sa odstraňuje horšie, chĺpky sú totiž krátke, pevné a dosť ostré, vďaka čomu sa doslova zapichnú do oblečenia alebo sedačiek. Vo väčšine prípadov pomôže iba vysávač.

Ja mám skúsenosti s dlhosrstým psom, a veľkou výhodou je, že chlpy sa držia iba na niektorých miestach - vetraním a chodením sa chlpy zhutnia do chumáčov, ktoré sa dajú ľahko pozbierať. Krátke chlpy takúto vlastnosť nemajú.

Dá sa tomu predchádzať?

Áno aj nie. Je dobré, ak svojho miláčika pravidelne češete. Zbavíte ho tak prebytočných chlpov, podsady a preventívne tak zamedzíte nadmernému "zachlpovaniu" domácnosti. Nikdy to však nebude 100%-tné.

Ak máte v byte dlhosrstého psa, ten vymieňa svoju srsť pomaly počas celého roka. Sú obdobia na jar a na jeseň, keď je to intenzívnejšie, napriek tomu to v byte prebieha stále. U psov, ktorí sú chovaní vonku, je výmena srsti prakticky výlučne na jar a jeseň.

Rovnaké pravidlo pĺznutia platí aj pre mačky.

Ako odchlpovať?

Klasické samolepiace valčeky - odchlpovátka, sú neoceniteľný pomocník, no ak by ste nimi chceli odchlpiť celú sedačku alebo auto, tak ich zrejme budete potrebovať hneď niekoľko a navyše váš miláčik tam svoje chlpy vráti hneď pri prvej príležitosti. Sú veľmi dobré, ale skôr na dočisťovanie.

Vysávač - ideálne nastaviť maximálny výkon, hlavne ak máte doma krátkosrsté plemeno, aby vysávač dokázal vytiahnuť z pohovky chlpy, ktoré sú tam zabité ako klince. Existujú dokonca aj tzv. Pet vysávače, ktoré si s chlpmi vedia poradiť. Medzi ne patrí napríklad: Concept VP 8320 Pet vysávač. Má dostatok rozoberateľných súčastí, ktoré sa dajú následne vyčistiť. Takýto vysávač sa dá samozrejme použiť aj ako klasický vysávač v domácnosti.

Ručné kefy - buď sú to kefy vybavené drsnou látkou, ktorá chlpy zhŕňa a potom ich ľahko zoberiete vysávačom alebo na podobnom princípe funguje kefa, ktorá má namiesto štetín mäkké gumové výstupky. Dá sa s ňou kefovať prakticky čokoľvek, pretože gumené výstupky sú jemné a nepoškodia ani čalúnenie alebo oblečenie. Navyše nie je nutné tlačiť na to, aby ste chlpy z povrchu stiahli. S použitím tejto kefky na krátku srsť zatiaľ nemám skúsenosti.

Rukavice - môžete použiť rukavice na zvieracie chlpy, ktoré sú vyrobené z akejsi drsnej látky, ktorá pozberá chlpy. Následne rukavice stačí vyprať a dajú sa znovu použiť. Rovnako dobre poslúžia aj obyčajné chirurgické rukavice alebo gumené rukavice na upratovanie. Práca s rukavicami je však náročnejšia.

iRobot - pred mesiacom som zaradil doma do "testovacej prevádzky" robotický vysávač iRobot. Vyslovene som sa v predajni opýtal, že či je možné použiť tento vysávač aj v domácnosti, kde mám dlhosrstého psa. Povedali mi že áno. Po mesiaci testovania to vyzerá veľmi nádejne. Naprogramoval som ho, aby miestnosti pobehal každý deň. nevytvárajú sa tak veľké chumáče chlpov a on si s tým dokáže bez problémov poradiť. Akurát je potrebné pravidelne vysýpať krabičku s vysatým odpadom. Sedačky a oblečenie bohužiaľ za mňa odchlpiť odmieta :-)

Koľko celá tá sranda stojí?

Pokiaľ nepôjdete hneď po elektronike, tak vám stačí pár eur. To znamená menej ako 10. Pet vysávač, ktorý som spomenul vyššie sa pohybuje cenovo niečo okolo 80 eur a iRobot viac ako 600 eur.

Dá sa zabrániť pĺznutiu?

Jasná odpoveď je, že nie. Faktom však ostáva, že domáci miláčik pĺzne najviac po kúpaní. Pokiaľ to nie je vyslovene nutné, tak svojho psa nekúpte viac krát ako raz za mesiac alebo aj menej. Nerobí mu to dobre a navyše po kúpaní začne tak púšťať chlpy, že zrazu máte pocit, že prišli do domácnosti ďalší dvaja. (Vlastná skusenosť :-) )

Zvieratá bez srsti?

Pre niekoho normálne, pre niekoho extrém. Ja sa radím do tej druhej skupiny. Ale áno, je to možné. V dnešnej dobe existujú plemená, ktoré sú vyšľachtené, že im nerastie žiadna srsť. Psy, mačky dokonca aj niektoré hlodavce. Ideálne pre alergikov.

 

Kategória: Tipy a triky | Zobrazenia: 1750 | Pridal: Xtrodinary | Tagy: srsť, odchlopovanie | Hodnotenie: 0.0/0
Všetky komentáre: 0
avatar