Blog

Domov Blog
Domov » 2015 » November » 1 » Samojed - o plemene v otázkach a odpovediach
19:31
Samojed - o plemene v otázkach a odpovediach

BelyjNáš samojed – Belyj stál spolu s nami pri založení stránok Petguards, preto práve samojedi majú na tejto stránke výsadné postavenie a tak som sa rozhodol, že vám trošku priblížim toto milé a vzácne plemeno formou otázok a odpovedí.

 

Prečo sa plemeno volá samojed – sám sa najeduje? Alebo sa sám zje? :-)

Nie, plemeno sa volá podľa etnickej skupiny Nencov, ktorí sa nazývajú Samojedi. Žili na Sibíri a boli kočovným národom, ktorý toto plemeno vyšľachtil. Samojedi si svojich psov veľmi cenili a veľmi dbali na ich šľachtenie. Vďaka tomu sa toto plemeno vyvinulo s veľkou dôverčivosťou a mierumilovnosťou voči ľuďom.

 

Aký je to pes?

V minulosti boli títo psy chovaní pre viacero účelov. Boli využívaní ako záprahové psy do saní. Počas nocí alebo keď bol kmeň utáborený strážili stáda sobov. Neboli to strážni psy v pravom zmysle slova – ich úlohou nebolo stádo brániť, ale iba strážiť – svojim štekaním privolali ľudí.
V neposlednom rade to boli spoločníci – v noci spávali pri svojich majiteľoch a vzájomne sa hriali.

 

Akú má samojed povahu?

Samojed má veľmi priateľskú a mierumilovnú povahu. Je to dané jeho šľachtením už v minulosti. Ak kmeň v minulosti zaznamenal v chove šteniatok akékoľvek známky agresie, takéto šteniatka boli hneď vyradené z chovu. Dôvod bol jednoduchý – psy spávali priamo s ľuďmi aj s ich deťmi, nemohli si dovoliť, aby im akýmkoľvek spôsobom ublížili.

 

Ako vychádza s ľuďmi?

Ako už bolo zodpovedané v predošlej otázke – je veľmi priateľský, preto sa ani nehodí ako strážny pes. Na neznámych ľudí síce bude štekať, no keď sa priblížia k nemu, okamžite sa spriatelí a pustí ich ďalej. Veľmi dobre vychádza aj s deťmi, dokonca sa na rozdiel od mnohých psov nechá dobrovoľne „naťahovať“. Ak mu už niečo vadí, nevrčí, radšej sa zdvihne a odíde, čo je znakom „Dajte mi už pokoj“.

 

Ako vychádza s ostatnými zvieratami?

So psami vychádza veľmi dobre, je ochotný sa spriateliť prakticky s každým plemenom. Problém môže nastať v prípade ak máte doma iné domáce zvieratko. V takom prípade je potrebné dbať na to, aby sa zoznámili čo najskôr, inak sa môže stať, že sa nikdy nenaučia spolu vychádzať.

 

Akú vyžaduje starostlivosť?

Samojed je veľmi nenáročné plemeno, čo sa týka starostlivosti.  Nie je potrebné ho strihať a dokonca ani často kúpať. Starostlivosť vyžaduje predovšetkým jeho srsť, našťastie väčšiny nečistôt sa dá zbaviť česaním. Na česanie je psíka potrebné od malička pripravovať, aby si zvykol, že to nie je nič nepríjemné.

 

Je vhodný aj do bytu alebo do mesta?

Samozrejme, aj keď je tam isté „ale“. Samojed je pes, ktorý potrebuje pohyb, pokiaľ mu ho nedokážete zabezpečiť, môže to spôsobiť nemalé problémy. Ak psík nebude mať dostatok pohybu, začne sa nudiť a z nudy vymyslí veci, ktoré by vás ani vo sne nenapadli, akým spôsobom sa dá váš byt pretvoriť na jeho obraz.

 

Bude poslúchať?

Samojed má niekoľko vlastností, ktorých si majiteľ musí byť hneď od začiatku vedomý. V prvom rade je veľmi inteligentný, veľmi rád premýšľa nad tým, čo od neho žiadate. V druhom rade je tvrdohlavý – budete potrebovať dosť úsilia na to, aby ste dosiahli to čo chcete.
Z vlastnej skúsenosti viem, že samojed sa nový príkaz naučí behom pár sekúnd, ale okamžite začne uvažovať, či je príkaz vhodné splniť. Je tu však vždy jedna istota – pamlsok. Je to asi najúplatnejší pes akého poznám. Za piškótku všetko  :-)

 

Budú z toho všade chlpy?

Vlastne, áno.. budú.. :-) Ale nie je to také zlé ako sa zdá. Na rozdiel od krátkosrstých psov sa jeho chlpy nezapichnú do vašich vecí alebo sedačiek. Ostanú jednoducho na povrchu a nie je problém ich pozbierať vysávačom alebo odchlpovátkom.

 

Dokáže byť sám?

Je to plemeno, ktoré berie svoju rodinu ako svoju svorku. Má k nim veľmi blízky vzťah a odlúčením veľmi trpí, dokonca viac ako niektoré iné plemená. Nie je vhodné, aby býval dlhé hodiny sám doma. V takom prípade si začne hľadať inú zábavku a tá vám zrejme nebude práve po vôli.
Pokiaľ ho máte v dome, je potrebné počítať s tým, že väčšina samojedov hrabe. Zvyknú chytať myši alebo hraboše alebo hrabú len tak z nudy. Dokonalý anglický trávnik sa môže v krátkom čase zmeniť na malú oráčinu. Je možné ho od toho odnaučiť, ale nikdy nie trestať. Najlepšie na samojeda zaberá únava – po dlhej prechádzke, hre alebo zaujímavom tréningu je najspokojnejší.

 

Čo je to Samojedský úsmev?

Ak ste už čo-to o samojedoch čítali, určite ste sa dočítali o takzvanom „samojedskom úsmeve“. Je to súčasť charakteristického výrazu tváre samojeda. Kútiky úst má samojed špecificky „zahnuté“ dohora vďaka čomu jeho výraz tváre vyzerá, že sa usmieva a len to podčiarkuje jeho priateľskú povahu.

Kategória: Psy | Zobrazenia: 2318 | Pridal: Xtrodinary | Tagy: belyj, odpovede, samojed, otazky, petguards | Hodnotenie: 4.0/4
Všetky komentáre: 0
avatar