Blog

Domov Blog
Domov » 2015 » November » 23 » Život so zakrslým králikom
18:54
Život so zakrslým králikom

Zakrslý králikTak ako aj každé domáce zvieratko aj zakrslý králik, dokáže byť skvelým priateľom, ktorý vás rozveselí, keď ste smutný, alebo sa k vám pritisne, keď sa cítite osamelý. Život so zakrslým zajačikom vie byť plný zábavy, keď mu dáte presne to, čo potrebuje a venujete mu dostatok svojho času.

 

Králik je spoločenské zviera, ktoré nemá rado samotu, keď už pri kúpe viete, že nebudete mať denne čas venovať sa mu niekoľko hodín odporúčame vám zaobstarať si ešte jedného zajačika, alebo väčšieho hlodavca - morča, s ktorým vie veľmi dobre vychádzať. Odporúčame vám vždy držať spolu iba samičku - samičku, dvaja samčekovia by spolu iba bojovali a kombinácia samička - samček je vhodná, iba ak chcete malých potomkov.

 

Dnes sa spolu pozrieme na stravovanie, cestovanie a príbytky králikov , ktoré sú nevyhnutnými prvkami života s týmto nezbedným a živým kamarátom.

 

Strava, tekutiny a hry

Na prvom mieste v jedálničku králika musí byť sušenej tráva / seno, ktoré musí mať neustále po ruke. Denne by ste mu mali dávať viacej jedla hlavne ráno - seno a na večer seno + ovocie, alebo zelenina. Pri výbere vhodnej potravy nezabúdajte myslieť na kvalitu a čerstvosť. V žiadnom prípade nedávajte svojmu miláčikovi zaparenú rozkladajúcu sa zeleninu, či ovocie! Všeobecne platí, že si králik sám vyberá to čo mu chutí a je to pre neho vhodné, sami uvidíte, ako si vyberá napríklad zo sušeného mixu-tráv vyberá práve to, čo chce a ostatné vyhadzuje z misky von. Ovocie a zelenina, ktoré podávame prevažne občasne, netreba to ňou však preháňať, králik by mohol tak dostať iba žalúdočné problémy a hnačku.

Zakrslý králik

Doplnkami, ktoré majú spestriť stravu sú rôzne ovocné kapsičky, ktoré sú z vonka chrumkavé a vo vnútri šťavnaté, pri ich dávkovaní dávajte pozor na odporúčania výrobcov - niekedy stačí podať iba 4-5 ks kapsičiek a zajačik má dostatok energie a minerálov na celý deň. Odporúčame sa popozerať po produktoch, ktoré neobsahujú veľa pridaných cukrov, ktoré pôsobia extrémne negatívne na ich celkový zdravotný stav a váhu. Nezabúdajte, že ak má zajačik prístup k takýmto „energetickým” bombám musí mať  minimálne o dvakrát zvýšenú celkovú aktivitu, aby nepribral. Váha zdravého zakrslého králika sa pohybuje v priemere okolo jedného kilogramu, až po jeden a pol kilogramu.

Ak nechcete kupovať doplnky stravy na obhrýzanie, nazbierajte jednoducho dubové drievka / paličky a dajte ich zajačikovi na hranie, zabaví sa s nimi a tiež si skvele obrúsi zúbky.

 

Skvelou obmenou kŕmenia, sú rôzne hračky, ktoré majú zvýšiť motiváciu ale aj celkovú inteligenciu zvieratka. Fungujú na princípe okienok alebo dutiniek, do ktorých skryjete obľúbene jedlo, ktoré má zajačik za úlohu nájsť a následne zjesť. Postupom času uvidíte, ako sa zajačik už sám teší na túto neodolateľnú hru.

 

Dôležitým prvom je pravdaže aj dostatok čerstvej vody, ktorá by mala byť hlavne v napájačke, kedže veľa zajačikov si nechtiac. alebo aj naschvál prevráti misku. Zajačiky, ktoré dlho žili zatvorené v zajačníkoch niekedy robia aj svoju potrebu do misiek, preto odporúčame používať hlavne pevne upevnené napájačky naplnené, až po vrch. Tu môžeme, ako doplnok použiť vodu s minerálmi, ktorá sa dá už hotová kúpiť v chov-produktoch. Stojí pár centov, a dokáže zajačikovi zabezpečiť dostatok minerálov na celý deň.

 

Bývanie, cestovanie

Zajačik nepotrebuje žiadne extrémne podmienky na život, úplne mu postačuje dostatočne veľký výbeh vonku s domčekom do ktorého sa vie skryť počas nepriaznivého obdobia. Keď zajačiky chováte vonku, nezabúdajte ich domček urobiť dostatočne odolný voči premoknutiu a prefúknutiu, zvieratko by tak iba nachladlo a malo zdravotné problémy. Vnútro musí byť vystlané slamou, ktorú si zajačik vie upraviť do hniezda v ktorom trávi veľa času. 

 

Pri chove tohoto štvornohého miláčika je nevyhnutné zabezpečiť klietku, ktorá bude dostatočne veľká, priestranná a bude umiestnená mimo prievanu, alebo radiátora, keďže zajačiky nemajú radi extrémne teplá. Výstelka je rovnaká, ako u vonkajších zajačikov, čiže dostatok sena, z ktorého si zajko urobí hniezdo. Je vynikajúce keď viete, urobiť výbeh pre zvieratko, ktoré žije dnu - vhodnými sú rôzne ohrádky, ktoré dostanete v chov-produktoch, a ako podklad viete použiť podložky, ktoré sajú vlhkosť (sú určené hlavne pre psíkov, ale dajú sa použiť aj pri zajačikoch, kedže sú zdraviu neškodné aj po ich odhryzení zajačikom).

 

 

Text a fotky v spolupráci s MajkaM

Zobrazenia: 989 | Pridal: Xtrodinary | Tagy: zajačik, králik, zakrslý králik, petguards | Hodnotenie: 5.0/2
Všetky komentáre: 0
avatar